Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Status
available
(2)
unknown
(1)
Branch
Wypożyczalnia
(3)
Author
Cassidy Anne
(1)
Gadacz Tadeusz (1955- )
(1)
Kowaleczko-Szumowska Monika
(1)
Wróblewska Beata (1963- )
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2000 - 2009
(2)
Time Period of Creation
2001-
(1)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Polityka
(1)
Powieść młodzieżowa angielska
(1)
Religia
(1)
Sens życia
(1)
Subject: place
Polska
(1)
Genre/Form
Antologia
(1)
Literatura młodzieżowa polska
(1)
Powieść obyczajowa
(1)
Wywiad dziennikarski
(1)
Domain
Filozofia i etyka
(1)
Polityka, politologia, administracja publiczna
(1)
Religia i duchowość
(1)
Socjologia i społeczeństwo
(1)
3 results Filter
Book
In basket
Rozmowy o życiu, Polsce i religii / Tadeusz Gadacz. - Warszawa : Wydawnictwo Stentor, copyright 2021. - 222 strony ; 20 cm.
Zamieszczone w książce rozmowy rozpoczęły się po publikacji mojej książki "O umiejętności życia". Początkowo dotyczyły sensu ludzkiego życia, ludzkiej kondycji, myślenia, znaczenia kultury i humanistyki. Z czasem dołączyły do nich rozmowy na temat naszych polskich spraw: zmitologizowanej polityki, zawłaszczania języka, bezinteresownej polskiej zawiści i resentymentu, populizmu, wpływu rewolucji cyfrowej na drugą falę buntu mas. Trzecim tematem rozmów stała się nasza polska religijność: sojusz Kościoła i władzy, różnica między religią a wiarą, przyczyny odchodzenia młodzieży od katechezy, a dorosłych z kościoła. Zdecydowałem się opublikować te rozmowy z dwóch powodów. Pierwszy, to liczne głosy, które wciąż docierają do mnie z różnych stron, także na portalach społecznościowych, że te rozmowy wciąż są czytane i przekazywane znajomym, gdyż z latami nabierają jeszcze większej aktualności. Drugi, to chęć zrozumienia siebie w obecnej sytuacji społecznej, politycznej i religijnej w Polsce. (...) Publikację tych wywiadów potraktowałem jako rodzaj autoterapii, w tej trudnej do zrozumienia dla mnie sytuacji. Nie byłoby tych wywiadów, rozmów, gdyby nie moi mistrzowie: ksiądz profesor Józef Tischner i profesor Barbara Skarga. To oni nauczyli mnie, że obowiązkiem filozofa jest nie milczeć, nie stać z boku, lecz podejmować odpowiedzialność za sprawy ludzkie i społeczne, za kondycję życia ludzi i stan państwa. I sami, bardzo często zabierając publicznie głos, dawali tej odpowiedzialności świadectwo. Nie byłoby także tych rozmów bez współrozmówców, którzy do tych rozmów mnie zaprosili i przez celne i mądre pytania skłonili mnie do refleksji. Dziękuję im i wydawcom gazet i czasopism, w których te rozmowy zostały opublikowane. (Autor)
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 1 Filozofia. (1 egz.)
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. Powieść dla młodzieży (1 egz.)
Book
In basket
Jabłko Apolejki / Beata Wróblewska. - Wyd. 2. - Warszawa : Wydawnictwo Piotra Marciszuka Stentor, 2008. - 144, [1] s. ; 20 cm.
(Kora)
Jabłko Apolejki" otrzymało III miejsce w kategorii książek dla młodzieży w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Rodzina głównej bohaterki, Kasi, i jej sześcioletniej siostry Oli - pozostawiona przez ojca bez środków do życia i niepokojona przez jego wierzycieli - opuszcza dom i przenosi się do małego miasteczka. Dziewczęta walczą o akceptację i zrozumienie w nowym środowisku. Książka umiejętnie dotyka spraw trudnych. Stawia pytania o wartość poświęcenia dla innych i możliwość przełamywania barier dzielących ludzi.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
Brak informacji o dostępności: sygn. Literatura dla młodzieży. (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again